SÝČEK KRÁLIČÍ

Třída

Ptáci

Řád

Sovy

Čeleď

Puštíkovití

Výška

Délka těla: 19 – 28 cm; rozpětí křídel: 50 – 61 cm

Váha

140 – 240 g

Výskyt

Severní a Jižní Amerika

SÝČEK KRÁLIČÍ

POPIS:

Sýček králičí je široce rozšířená sova z čeledi puštíkovitých. Tato malá sovička si zvolila neobvyklý domov – hnízdí v podzemních norách. To jí také dalo jméno sýček králičí. Obývá otevřené suché krajiny s nízkou vegetací, nejčastěji stepi, pastviny, zemědělskou krajinu a polopouště na velkém území Severní a Jižní Ameriky. Jedinci ze Severní Ameriky jsou přitom tažní se zimovišti ve Střední Americe, jedinci z populací jihoamerických však na svých hnízdištích setrvávají po celý rok.

 

CHARAKTER:

Na rozdíl od většiny ostatních puštíkovitých je aktivní také ve dne a zdržuje se zejména na zemi. Na kořist, kterou tvoří široká řada bezobratlých živočichů (např. velký hmyz) i malých obratlovců (zejména hlodavci), číhá na vyvýšeném místě (např. na spadlém kmeni nebo kamenu). Sýček dokáže přítomnost kořisti i aktivně ovlivňovat. Umí hromadit trus a různé zbytky potravin na jednom místě. To pak přiláká hmyz, malé hlodavce, ptáky a plazy, které pak sovička uloví. Je obvykle monogamní a hnízdí v norách. V Severní Americe začíná hnízdit během konce března a v dubnu, kdy samice do hnízda klade 4–12 (průměrně 9) vajec, na kterých sedí sama po dobu 3–4 týdnů. Během období, kdy samice provádí inkubaci, ji samec do hnízda nosí potravu. Po čtyřech týdnech jsou již mláďata schopna létat na krátkou vzdálenost a začínají opouštět hnízdní noru. Rodiče je však přestávají zcela krmit až po 1 až 3 měsících.

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • Sýček králičí je spíš denní druh, který se rád vyhřívá na sluníčku. Jakmile se ale cítí ohrožený, zmizí ve své noře. Odtud nepřítele zastrašuje syčením, které nápadně připomíná syčení chřestýše.
  • Nory si sýček málokdy vyhrabává sám, raději využívá opuštěná doupata drobných savců, např. psounů. Hnízdo si s oblibou obkládá trusem skotu, který láká hmyz, jímž se tyto sovičky živí. Na rozdíl od jiných sov si ale pochutnávají i na drobném ovoci a rostlinných semenech.
Mapa výskytu

Naše zvířátka