HOLUB DOMÁCÍ

Třída

Ptáci

Řád

Měkkozubí

Čeleď

Holubovití

Výška

DÉLKA TĚLA: 29 – 35 cm

Váha

120 – 995 g

Délka života

3 – 5 let, v zajetí až 15 let

Výskyt

Mezopotámie a Přední Asie

HOLUB DOMÁCÍ

HISTORIE:

Holub domácí je domestikovaná forma holuba skalního. Již před 7000 lety se první divocí holubi přidali k lidem a sbírali kolem vesnic zrní nebo začali využívat budov k hnízdění. Tak začalo soužití člověka a holuba. Holubi mají neobyčejně dobře vyvinutý orientační smysl a silný pud vracet se do rodných míst. Cestu najdou díky tomu, že si dobře pamatují vzhled krajiny. Holub je společenský, žije v hejnech a hnízdí v koloniích. Kolonii ovládá několik nejsilnějších samců. Holubi žijí v párech. Bývají chováni v holubníku. V současnosti existuje více než 2 000 plemen domácích holubů, která se liší velikostí i celkovým vzhledem. Všechny mají typické znaky holubovitých ptáků, především výrazné ozobí.

 

POPIS:

Holubi mají zobák poměrně tenký, přímý, při kořeni měkký a mírně naduřelý, což umožňuje dospělým ptákům při krmení mláďat sevřít jejich zobák a neporanit jej. Opeření tvoří obrysové peří, prachové peří chybí. Obrysové peří se vyměňuje postupně po celý rok. Vole je vytvořeno, slepá střeva a žlučník chybějí. Etologickou zvláštností holubů je pití vody sáním a neobvyklá poloha při spánku - hlavu jen zatahují, nevkládají ji pod křídlo. Při sezení na vejcích a v péči o mláďata se oba holubi pravidelně střídají. Mláďata se líhnou za 17 až 18 dní od snesení vajec a jsou po vylíhnutí zprvu slepá a téměř lysá.

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • Holubi dovedou k orientaci využívat magnetického pole Země a postavení Slunce na nebi.
  • Ve vojenství se mimo pošty, využívali také k zapalování nepřátelských objektů.
  • V první světové válce bylo nasazeno více než 100 000 holubů k doručování zpráv z front.
  • Někteří holubi byli také vyznamenáni jako váleční hrdinové in memoriam.
  • Nejznámější je holubice jménem Cher Ami. Tu vyslal americký velitel Charles Whittlesey v bitvě u Argonne 4. října 1918 jako třetího holuba (první dva byli sestřeleni). Nacházeli se v německém obklíčení, a ještě ostřelováni vlastní armádou. Holubice dokázala s prostřelenou hrudí, bez oka a bez nohy doletět na velitelství a předat zprávu ve znění „Jsme podél cesty 276,4. Střílejí po nás naši vlastní dělostřelci. Proboha, zastavte to!“. Palba ustala a Američané se nakonec z obklíčení dostali se ztrátou více než poloviny mužů (z celkového počtu 500). Cher Ami byla operována, zachráněna, místo nohy dostala dřevěnou protézku a byla vyznamenána válečným křížem za statečnost. Uhynula v roce 1919 na následky zranění a její tělíčko je vystaveno ve vojenském muzeu ve Washingtonu.
Mapa výskytu

Naše zvířátka