ALPAKA

Třída

Savci

Řád

Sudokopytníci

Čeleď

Velbloudovití

Výška

94 – 104 cm

Váha

55 – 65 kg

Délka života

20 – 25 let

Výskyt

Bolívie, Peru, severní Chile, Argentina a Ekvádor

ALPAKA

HISTORIE:

Dlouho se soudilo, že předkem alpaky byla divoká lama guanako, dnes se však vědci domnívají, že se vyvinula z drobnější vikuně. Huňatý kožich alpaky naznačuje, že dokáže úspěšně čelit drsným klimatickým podmínkám vysoko v jihoamerických Andách, kde je její domov. Alpaka je druh lamy, který se chová především pro svou kvalitní vlnu, která je kvalitou srovnatelná s prachovým peřím. Průměr vlákna alpaka vlny je mezi 13μm a 30μm (mikrometr), což odpovídá i hodnotám kašmíru a merino vlny. Jejich vlna je tedy luxusní jako kašmír a jemná jako peří. Tím, že jsou lamy v současné době krmeny dobrotami, jako je třeba vojtěška či jetel, mají pevné zdraví a poctivou vlnu. Ta se těší velké oblibě a převzala název zvířete –říká se jí jednoduše alpaka. Divoké lamy alpaky žijí v různě početných skupinách, tvořených samicemi a mladými zvířaty doprovázenými jedním dospělým samcem, který si je brání před ostatními. Jakéhokoliv narušitele samec zahání kopáním a pliváním. Teritorium si označují hromadami trusu, který hromadí na určitých místech, takže jsou značky viditelné na velkou vzdálenost. Alpakám se někdy přezdívá „bezhrbí velbloudi“ nejen proto, že patří do stejné skupiny sudokopytníků, ale také pro jejich nenáročnost a vytrvalost. Tak jako jsou velbloudi nepostradatelní v pouštích, uplatňují se lamy v jihoamerických horách. Alpaky řadíme společně s velbloudy mezi velbloudovité. Mají dlouhé, štíhlé nohy a typický způsob chůze (jsou mimochodníci), při kterém se vždy přední a zadní noha téže strany současně pohybuje dopředu a chůze má kymácivý ráz. Na rozdíl od ostatních kopytníků nespočívá jejich tělesná váha na kopytech, ale na spodní straně dvou prstů (třetího a čtvrtého) na každé noze, které jsou na spodině vybaveny pružnými mozoly. Díky měkkým mozolům na spodní straně prstů se bezpečně pohybují i na uzoučkých stezkách a skalních římsách, vydrží dlouho bez vody a stačí jim chudá horská vegetace.

 

 

POPIS:

Jako všechna velbloudovitá zvířata má i alpaka rozpůlený horní pysk. Díky němu a neustále dorůstajícím řezákům ve spodní čelisti se dokáže napást prakticky všude. Všichni velbloudovití jsou unikátní tím, že jejich červené krvinky mají oválný tvar. Ostatní savci mají červené krvinky kulaté. Ve srovnání s velbloudy postrádají lamy na hřbetě hrby a nejsou tak robustní. Jako většina jiných sudokopytníků patří alpaka mezi přežvýkavce. Její žaludek je ovšem pouze třídílný. Alpaky se pasou pomalu. Popocházejí a vyhledávají ty nejjemnější rostliny. Odpoledne a celé večery většinou proleží a přežvykují zpola natrávenou potravu, kterou ten den nashromáždily. Znovu polknutá potrava pak postupuje do další části složeného žaludku, kterými je čepec a kniha. Proces přežvykování a postupného trávení umožňuje zvířatům využít maximálního množství živin z veškeré přijaté potravy.

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • Existují čtyři druhy lam – lama guanako, lama krotká, vikuňa a alpaka.
  • Alpaka byla domestikována již starými Inky a v době objevení Ameriky to bylo jediné domácí zvíře na kontinentu.
  • Lamy bývají nazývány horskými velbloudy.
  • Nejtypičtějším výrobkem z vlny alpaky je jihoamerické pončo.
  • Z hlediska textilního zpracování se v Peru uznává dokonce 52 barev alpak.
  • Stádo alpak užívá jedno společné káliště (WC).
  • Přestože jsou lamy alpaky rozšířené po celém světě, 86% zvířat žije v oblasti Peru.
  • Hlavním produktem je vlna, kůže a jejich trus, který se používá jako hnojivo nebo palivo.
  • Nejčastějším signálem mezi alpakami je mručení, které zvířata vydávají ve stavech úzkosti, například způsobeném náhlou změnou prostředí. Frkáním se alpaky upozorňují na nebezpečí a pomlaskáváním samice napravují chování svých mláďat. Krátkým beknutím upozorňují ostatní, že na určitou část pastvy si činí nárok a skřípavý zvuk je slyšet, když jsou s jídlem hrubě nespokojeny. Ve stresu téměř piští a hlasitý zurčivý zvuk vzdáleně připomínající oslí hýkání vydávají samci při páření.

 

NAŠE ALPAKY:

Diego

Pohlaví: samec
Narozen: 24. 7. 2021
Místo narození: Rakousko
Barva: bílá


Pirma

Pohlaví: samice
Narozena: 20. 3. 2021
Místo narození: Hrubý Jeseník, Česká republika
Barva: tmavě hnědá


Jackie

Pohlaví: samice
Narozena: 6. 4. 2021
Místo narození: Hrubý Jeseník, Česká republika
Barva: černá


Jerda

Pohlaví: samice
Narozena: 1. 3. 2021
Místo narození: Nový Zéland
Barva: světle hnědá


Kája

Pohlaví: samice
Narozena: 12. 3. 2022


Libuška

Pohlaví: samice
Narozena: 20. 3. 2022

Mapa výskytu

Naše zvířátka